Pożegnanie NZOZ-ów?


Ostatnio w internecie natknąłem się na zdanie – „Pożegnajmy skrót NZOZ„. Za tym hasłem stoi rzeczowy argument – wszak w ustawie o działalności leczniczej brak jest w chwili obecnej takiego podmiotu jak niepubliczny zakład opieki zdrowotnej.

Sławomir Tubek, kierownik oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu cytował komunikat jednego z urzędów marszałkowskich, który głosił iż „szpital przestał być jednostką publiczną, a 100% udziałów w spółce ma samorząd województwa”. Zgodnie zaś z Konstytucją samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej – słowem powyższy cytat przeczy sam sobie – czy aby na pewno?
Jak w takim razie wygląda sytuacja dawnych NZOZ-ów w dzisiejszym stanie prawnym?

Czy na pewno niepubliczny?

Otóż zgodnie z art. 205 ustawy o działalności leczniczej dawne niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej staną się przedsiębiorstwami podmiotów leczniczych. Pojęcie przedsiębiorstwa jest zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy zaczerpnięte z Kodeksu Cywilnego. Podmiotami leczniczymi zaś wg art. 4 ust. 1 pkt 1 są przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wykonują więc we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Jeżeli więc szpital ma formę spółki kapitałowej, w której całość udziałów ma podmiot publiczny to z jednej strony mamy do czynienia ze spółką, wykonującą działalność w swoim imieniu, jednak de facto właścicielem jest samorząd – czyli podmiot władzy publicznej. W sensie ekonomicznym bowiem to samorząd jest właścicielem całego majątku spółki. Jednak w sensie prawnym właścicielem majątku jest spółka.

Zmiana nazewnictwa – efekty

Przepisy przejściowe wskazują 12 miesięczny okres dostosowawczy do nowych przepisów. Jest to czas na zmiany w statutach, rejestrach etc. Później nie będzie już niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, ich miejsce zajmą przedsiębiorstwa.

Różnica semantyczna między zakładem a przedsiębiorstwem wprawdzie istnieje, jednak warto się zastanowić jaki jest rzeczywisty efekt zmiany nomenklatury? Chyba niewielki, z wyjątkiem kosztów. Zmiana taka pociąga bowiem w pewnej perspektywie pewne koszty związane choćby z tak prozaicznymi czynnościami jak zmiana szyldu czy pieczątek. Ale może jest tego warta?

, ,

  1. #1 by Konrad on Marzec 7, 2012 - 5:50 pm

    Wyjaśnijmy sobie coś.Ustawa o działalności leczniczej w żaden sposób nie uniemożliwia posługiwania się w firmie podmiotu leczniczego zwrotem „niepubliczny zakład opieki zdrowotnej”.
    Oczywiście nie będzie to miało już jakiegokolwiek związku z normami ustawowymi bo taki byt jak nzoz w nowym stanie prawnym nie ma żadnego normatywnego desygnatu.
    Nie oznacza to, że w firmie podmiotu leczniczego nie będzie się można tym zwrotem posługiwać.
    Niesie on w końcu jakiś ładunek informacyjny i ma historyczne konotacje.
    http://www.infor.pl/oferta2012/ustawa-o-dzialalnosci-leczniczej-z-komentarzem-oraz-wybranymi-aktami-wykonawczymi.php

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: