Wojewódzkie komisje ds. zdarzeń medycznych – alternatywa dla sądowego dochodzenia roszczeń?


Niedawna nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wprowadziła nowy system postępowania w zakresie dochodzenia odszkodowania za błędy medyczne. Alternatywą dla postępowania sądowego ma być postępowanie przed wojewódzką komisją ds. zdarzeń medycznych. Jak w skrócie wyglądać będzie to postępowanie?

Postępowanie

Komisja składająca się z 16 członków (po połowie z lekarzy i prawników) będzie orzekać o tym czy nastąpiło tzw. zdarzenie medyczne. Na podstawie tego orzeczenia ubezpieczyciel podmiotu odpowiedzialnego za powstanie zdarzenia będzie zobligowany do przedstawienia propozycji wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia. W ustawie zostały określone również maksymalne kwoty takiej propozycji –  100 tys. zł za zakażenie, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta, zaś 300 tys. zł w wypadku śmierci pacjenta. Istotną kwestią jest również fakt, iż nawet przyjęcie propozycji ubezpieczyciela i uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia nie zamyka drogi sądowej poszkodowanemu.

Przyczyny nowelizacji

Ratio legis nowelizacji jest po pierwsze – usprawnienie systemu dochodzenia roszczeń z zakresu błędów medycznych. Wiadomo bowiem, że system sądownictwa w Polsce wciąż nie jest najsprawniejszy, a sprawy trwają zwykle kilka lat. Po drugie nowy system ma zmniejszyć kwoty, instrumentem do tego są zaś ustalone w ustawie progi. W połączeniu z możliwą drogą sądową pacjent poprzez ewentualną możliwość sprawy przed sądem może tam dochodzić odszkodowania, jeśli uważa iż propozycja jest za mała. W razie zasądzenia przez sąd wyższej kwoty odszkodowania lub zadośćuczynienia podmiot odpowiedzialny (ubezpieczyciel)  za szkodę będzie zmuszony pokryć różnicę.

Komentarz

Wydaje się, że nowy system powinien usprawnić dochodzenie roszczeń pacjentów. Nowy system nie zamyka drogi sądowej dla dochodzenia roszczeń, stanowi więc jedynie alternatywę (w niektórych wypadkach łączną).  Wydaje się być więc korzystny zarówno dla pacjentów, jak i podmiotów odpowiedzialnych za błędy (ograniczone kwoty). Praktyka pokaże czy założenia sprawdzą się w życiu.

Reklamy

,

  1. #1 by medyczneprawo on Wrzesień 14, 2011 - 3:37 pm

    Nie wiem kiedy wpis na blogu się pojawił ( nie ma daty zamieszczenia) ale na dokładne stwierdzenie czy nowa procedura działa będzie trzeba poczekać pewnie cały przyszły rok.
    Należy dodać, że z nowej procedury będzie można skorzystać tylko w ściśle określonych wypadkach ( definicja zdarzenia medycznego) i tylko do zdarzeń, które będą miały miejsce po 1.01.2012 r.
    Kolejną rzeczą o której należy pamiętać jest fakt, że gdy pacjent przyjmie propozycję ubezpieczyciela jest zobowiązany do zrzeczenia się roszczeń odszkodowawczych w stosunku do zdarzeń uznanych przez komisję za zdarzenie medyczne. O tym mówi art. 67 k ust. 6 nowelizacji ustawy.
    Tego typu oświadczenie ma za zadanie zamknięcie dalszej drogi sądowej co do następstw tych zdarzeń powstałych do czasu złożenia wniosku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: