Czy lekarz może nie podjąć się leczenia pacjenta?


Ostatnio spotkałem się z pytaniem czy lekarz może nie podjąć się leczenia pacjenta jeśli ten koniecznie chce mieć wykonany zabieg u konkretnego lekarza. Otóż odpowiedź na powyższe pytanie musi być twierdząca.

Lekarz ma bowiem prawo do odmowy podjęcia leczenia, może także odstąpić od niego, jednak z pewnymi wyjątkami. Wyjątki zawarte są w art. 30 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (uZawLek; Dz.U. 1997 Nr 28 poz. 152 z pózn. zm.). Są to przypadki gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo:

  • utraty życia,
  • ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia,
  • oraz w innych przypadkach niecierpiących zwłoki.

W powyższych sytuacjach lekarz ma obowiązek udzielić pomocy lekarskiej. W pozostałych sytuacjach może nie podjąć leczenia (art. 38 uZawLek). Jest on zobowiązany jednak w przypadku odstąpienia do wskazania realnych możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym.

Pacjent musi być także dostatecznie wcześnie poinformowany o tej decyzji lekarza. Fakt nie podjęcia lub odstąpienia od leczenia musi wraz z uzasadnieniem znaleźć się w dokumentacji medycznej pacjenta.

W przypadku gdy lekarz pozostaje w stosunku służby lub wykonuje zawód na podstawie stosunku pracy, może odstąpić od leczenia jeżeli istnieją ku temu poważne powody. Musi jednak uzyskać wtedy zgodę swojego przełożonego.

Warto wspomnieć iż wspomniane wyjątki od zasady możności odmowy podjęcia lub odstąpienie od leczenia odnoszą się także do tzw. klauzuli sumienia (art 39 uZawLek). W takim wypadku lekarz ma również obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia oraz odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej wraz z uzasadnieniem.

, ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: