Chaos refundacyjny – krótki komentarz


W ostatnich dniach w mediach mamy szum informacyjny związany z wchodzącą w życie od 1 stycznia tzw. ustawą refundacyjną. Ustawą, która pokazuje niedomagania w polskiej legislacji w stopniu „niemałym”. Ustawa wejdzie więc w życie za około 48 godzin, ilość zaś wciąż nierozwiązanych kwestii jest olbrzymia.

Pomijając już kwestie jakie konkretnie leki znajdą się na wykazach i w jakim stopniu będą refundowane (co jest kluczowe dla pacjentów), istotny jest chociażby problem przepisów przejściowych i vacatio legis – którego długość warto rozpatrywać w kontekście przyspieszanych negocjacji z firmami farmaceutycznymi w ministerstwie zdrowia, a także wydawanych „na ostatnią chwilę” rozporządzeniach i koniecznością szybkiego podpisywania umów. Tłumaczenie, że to wszystko dla dobra pacjentów, podobnie jak słynna już sprawa pasków do glukometrów (których pacjenci rzekomo nadużywają, aby narazić Skarb Państwa na straty) wydaje się tylko zasłoną dymną stosowaną przez rząd.

Inny problem to wciąż brak pewności co będzie z receptami na których będzie pieczątka – „Refundacja do decyzji NFZ”. Zapewnienia ministra Arłukowicza, że recepty będą realizowane nie przekonuje aptekarzy, którzy boją się ewentualnych konsekwencji. Nie ma się im co dziwić, szczególnie, że wszystkiego tego dowiadują się w ostatniej chwili.

Nie mogą dziwić w takiej sytuacji 2 wnioski złożone do Trybunału Konstytucyjnego. Wnioskodawcami są Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zanim jednak Trybunał orzeknie, ustawa, nawet w wypadku uznania jej niekonstytucyjności (co nie jest przesądzone), będzie funkcjonować przynajmniej przez jakiś czas. Efekty są na razie de facto nie do przewidzenia, jednak cała otoczka nie jest raczej efektem dezinformacji koncernów farmaceutycznych tylko nieprzemyślanych przepisów i pośpiechu w ich wprowadzaniu.

Reklamy
  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: