Jeszcze raz o ustawie refundacyjnej


O ustawie refundacyjnej mówi się ostatnie niemalże bez przerwy. W ostatnich dniach jednak warto zwrócić uwagę na dwa teksty poruszające tę tematykę. Jeden z nich tylko pośrednio, acz bardzo znamiennie, drugi zaś dogłębnie i fachowo. Chodzi mianowicie o list ministra Rostowskiego do przyjaciół ekonomistów oraz o tekst Pani Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Ireny Lipowicz.

Pierwszy tekst porusza tematykę polityki finansowej i gospodarczej rządu Donalda Tuska. W kontekście reform, mających na celu zmniejszenie wydatków budżetu, pojawia się właśnie ustawa refundacyjna. Tym samym członek rządu, wprawdzie w sposób pośredni, acz jednak, zgodził się z tajemnicą poliszynela, iż głównym motywem wprowadzenia ustawy refundacyjnej nie było dobro pacjentów.

Tytuł drugiego z tekstów mówi zaś stanowi celne podsumowanie całej sprawy –  Ministerstwo Zdrowia nie dba o zasady dobrej legislacji. W dużej mierze zarzuty jakie kieruje Pani Rzecznik w stosunku do Ministerstwa są podobne do opisanych przeze mnie w tekście pt. Chaos refundacyjny – krótki komentarz. Chodzi tutaj głównie o wynikające z Konstytucji, w szczególności z zasady demokratycznego państwa prawnego,  reguły przyzwoitej legislacji oraz pogłębiania zaufania obywateli wobec państwa.

Tego typu obserwacje na pewno nie służą dobrze losom rzeczonej ustawy. Wskazuje się, że przepisy ustawy refundacyjnej powinny jak  najszybciej zostać poddane kontroli konstytucyjności. Także ostatnia, pośpieszna nowelizacja nie usunęła wszelkich wątpliwości oraz problemów, łagodząc kary dla lekarzy, nie uczyniła podobnego kroku wobec aptekarzy.

Niejasności przepisów, jak w przypadku darowizn na rzecz WOŚP, nie rozwiązuje interpretacja Ministerstwa Zdrowia, która przecież nie ma mocy wiążącej i nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego. W takiej sytuacji należy liczyć bądź na kolejne nowelizacje, bądź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Reklamy
  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: