Centralny Wykaz Ubezpieczonych – Sejm pracuje nad nowelą


Sejm rozpoczął właśnie prace nad nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie zmian w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Co to oznacza dla systemu opieki zdrowotnej?

Otóż nowy system ma ułatwić i usprawnić proces sprawdzania opłacania składki zdrowotnej. Jeśli nowela wejdzie w życie, pacjenci nie będą musieli posługiwać się za każdym razem drukiem RMUA. Obsługa placówki będzie mogła zdalnie sprawdzić, czy pacjent jest ubezpieczony, zaś w razie przeszkód to sam pacjent będzie mógł złożyć pisemne oświadczenie, iż jest ubezpieczony. W przypadku, gdy oświadczenie będzie niezgodne z prawdą, NFZ będzie mógł dochodzić kosztów leczenia od pacjenta.

System ma kosztować 10 mln zł. Pojawiają się w związku z tym głosy – czy taki koszt jest uzasadniony, skoro tylko od 1 do 3 proc. osób jest nieubezpieczonych? Moim zdaniem, abstrahując od kosztów systemu, jest to rozwiązanie korzystne dla pacjenta, ułatwi bowiem proces rejestracji do lekarza. O ile system w ogóle wejdzie w życie.

Reklamy

,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: