Świadoma zgoda na leczenie, a zakres i sposób udzielonej informacji – wyrok SN III CSK 227/11


Zgoda na leczenie jest fundamentalnym uprawnieniem pacjenta. Jego źródłem jest m.in. art. 32 oraz art. 34 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Wciąż jednak nieuwzględnienie tego uprawnienia jest jedną z najczęstszych przyczyn tzw. spraw medycznych. Przykładem może być wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2012 r. (III CSK 227/11).

Teza przywołanego wyroku brzmi: Sama aprobata pacjenta dokonania zabiegu, uzyskana w sytuacji braku uprzedniego udzielenia mu przystępnej informacji, nie może być traktowana jako zgoda w rozumieniu art. 32 i 34 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (jedn. tekst: Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634 ze zm.).

SN wyraził tutaj pogląd uznany w doktrynie prawa, iż zgoda, aby była niewadliwa musi być świadoma oraz oparta na rzetelnej, a także przystępnej informacji. Zdaniem SN zgoda musi być „objaśniona” i „poinformowana”. Ważna jest więc zarówno treść informacji będąca podstawą zgody, ale także sposób jej przedstawienia. Wydaje się, że takiego wymogu nie spełniają np. czasami praktykowane wręczanie książek czy grubych broszur zawierających wszelkie możliwe działania niepożądane związane z zabiegiem. Pacjent musi bowiem rozumieć ryzyko zabiegu i je świadomie zaakceptować.

Co równie istotne, informacja musi dotyczyć także alternatywnych metod zabiegu, nawet jeśli nie są one realizowane w danej placówce opieki zdrowotnej. W braku takiej informacji podmiot leczniczy także może ponosić odpowiedzialność za szkodę i krzywdę wyrządzoną pacjentowi.

Reklamy

, ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: