Suplement diety, kosmetyk i lek – analiza pojęć (I)


Często w reklamach spotykamy się z produktami, które wskazują na swoje właściwości prozdrowotne. Niektóre z nich wydają się być nawet ciężkie do odróżnienia od leków. Podobnie czasami rzecz ma się z kosmetykami. Gdzie zatem przebiega granica między pojęciami i jakie ma ona znaczenie? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć z racji objętości materii w kilku częściach. Poniżej znajduje się pierwsza z nich.

Produkt leczniczy, kosmetyk i suplement diety – definicje ustawowe…

Zgodnie z art. 2 pkt. 32 prawa farmaceutycznego produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne.

Definicja kosmetyku znajduje się z kolei w ustawie z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach. Zgodnie z jej art. 2 ust.1 substancja chemiczna lub mieszanina, przeznaczone do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka: skórą, włosami, wargami, paznokciami, zewnętrznymi narządami płciowymi, zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, których wyłącznym lub podstawowym celem jest utrzymanie ich w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie, zmiana wyglądu ciała lub ulepszenie jego zapachu.

Art. 3 ust. 3 pkt. 39 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia zawiera z kolei definicję suplementu diety. Zgodnie z powyższym jest to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.

… czyli o co chodzi?

Próbując dokonać syntezy powyższych należy przeprowadzić podział zasadniczo według celu (działania produktu leczniczego, kosmetyku i suplementu diety) i sposobu działania (w szczególności produktu leczniczego i kosmetyku) .

Cel działania:

  • Produkt leczniczy – postawienie diagnozy lub przywrócenie, poprawienie lub modyfikacja fizjologicznych funkcji organizmu,
  • Kosmetyk – utrzymanie w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie, zmiana wyglądu ciała lub ulepszenie jego zapachu,
  • Suplement diety – uzupełnienie normalnej diety.

Sposób działania:

  • Produkt leczniczy – działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne,
  • Kosmetyk – działanie poprzez zewnętrzny kontakt z ciałem człowieka.

Powyższy podział ma olbrzymie znaczenie m.in. jeśli chodzi o warunki obrotu, reklamy itp. Poszczególne sfery różnic postaram się przybliżyć w następnych wpisach.

Reklamy
  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: